Akcan: Çal’ı sadece Türkiye’de değil dünyaya da tanıtıyoruz

Çal ilçesinin Aşağıseyit Mahallesi’nde 8 asırı aşkın zamandır düzenlenen ve UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde yer alan ‘Sudan Koyun Atlatma Yarışması ve Çoban Bayramı’ geleneğinin bu yıl 845’incisi düzenlendi. Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Kültür ve sanatı toplumla bütünleştirirken, Çal’ı sadece Türkiye’de değil dünyada tanıtıyoruz. Uyuşturucuya karşı başlattığımız savaşı kazandık, sıra da hızla erozyona uğrayan kültürümüz var” dedi...

27-08-2018 15:49

Aşağıseyit Mahallesi’ndeki etkinliğe 10 binin üzerinde vatandaş katıldı. Koyun yarışmasının yanı sıra Köpek Güzellik Yarışması, konserler ve birçok yerel etkinliğin de düzenlendiği organizasyona katılanlara teşekkür eden Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Koyun Sudan Geçirme Yarışması’nın sadece Türkiye’de değil, dünya çapında da tanınır hale geldiğini söyledi. Akcan, “8 asırdır düzenlenen bu önemli geleneğimiz ile bölgeyi turizme açmak için çabalıyoruz. Karavan ve çadır turizminin başladığı Çal’da kültür turizminin de başlatılması için çabalıyoruz. Bu yıl etkinliğimize az sayıda yabancı turist geldi. Önümüzdeki yıllarda yabancı turist katılımının da yoğun olması için çalışıyoruz. İspanya’da düzenlenen boğa güreşlerinden daha renkli olan Koyun Sudan Geçirme şenliğimiz ile Çal’ı dünyaya tanıtıyoruz. 19 bin nüfuslu küçük ilçemizin şarap sektöründe de tanılır hale gelmesi ve markalaşması için çalışmalarımız sürüyor” dedi.
“KÜLTÜR SAVAŞINI DA KAZANACAĞIZ”
Göreve geldikleri 2014 yılında Çal’da uyuşturucu madde kullanımının oldukça yaygın olduğunu söyleyen Başkan Akcan, uyuşturucuya karşı futbol ile savaş başlattıklarını ve küçük bir ilçenin futbol takımının alt yapısında 185 futbolcu olduğunu açıkladı. Başkan Fethi Akcan, “Emniyet ve jandarma raporlarına göre Çal’da uyuşturucu madde kullanımı yüzde 80 oranında azalmış. Gençlerimizi uyuşturucu batağının pençesinden kurtarmak için çalıştık ve başardık. Uyuşturucuya karşı savaşı kazandık. Mücadele etmeye kararlı bir şekilde devam edeceğiz. Şimdi sırada kültür savaşı var. 8 asırı aşkın zamandır sürdürdüğümüz koyun sudan geçirme yarışması ve diğer kültürel etkinliklerimiz ile Çal halkının kendi öz kültürünü yaşayıp, çağdaş dünyaya entegre yaşamasını arzuluyoruz. Erozyona uğrayan kültürümüz de kurtulacaktır” diye konuştu.
ÇAL BAĞBOZUMU FESTİVALİNE DAVET ETTİ
Başkan Akcan, 7-8 ve 9 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan 21.Geleneksel Bağbozumu ve Kültür Sanat Festivali’ne tüm halkın davetli olduğunu sözlerine ekledi. Bu yıl Bağbozumu Festivali’ne 3 gün içinde 20 bin kişinin katılması bekleniyor.
 

Haber Merkezi              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Kulis 20 - Denizli Haber - Denizli Siyaset - Denizli Gündem - Denizli Spor - Denizli Ajans sorumlu değildir.