İhracat, yıl sonu hedeflerine adım adım yaklaşıyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan Ağustos ayı ihracat rakamları üzerine görüş bildiren Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “2018 yılının geride bıraktığımız döneminde artan ihracatımızın, yıl boyunca ülkemiz ekonomisine olumlu katkısını sürdüreceğini ve ülkemiz ihracatının yılsonu hedeflerine adım adım yaklaştığını görebiliyoruz” dedi...

03-09-2018 18:54


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, Ağustos ayı ihracat rakamları açıklandı. TİM’in verilerine göre; Ağustos ayında yüzde 6,5 oranında azalış ile 12,4 milyar Dolar düzeyinde gerçekleşen Türkiye ihracatı, Ocak-Ağustos döneminde ise yüzde 5,3 oranında artarak, 109 milyar Dolar’a ulaştı. Denizli İhracatı ise Ocak-Ağustos döneminde yüzde 14 arttı. Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Ağustos ayı ihracat rakamları hakkında açıklama yaptı. Başkan Memişoğlu, “Ülkemiz ihracatının, 9 günlük bayram tatili ile ortaya çıkan işgünü eksikliğine rağmen, güçlü performansına devam ettiğini ifade edebiliriz. Ağustos ayında tatil nedeni ile ortaya çıkan azalışın Eylül ayında güçlü bir şekilde telafi edileceğini umuyoruz” dedi.
 “ÜLKEMİZ İHRACATININ YILSONU HEDEFLERİNE ADIM ADIM YAKLAŞTIĞINI GÖREBİLİYORUZ”
Denizli ihracatının Ocak-Ağustos döneminde yüzde 14 arttığını söyleyen Başkan Memişoğlu, “Denizli olarak da, ülkemiz ihracatında ulaşılan rakamlar ve ihracatta yakalanan başarıya benzer bir performans sergilediğimizi ifade etmek mümkün. DENİB üyelerince DENİB üzerinden yapılan ihracatımız, yılın ilk 8 aylık döneminde yüzde 5,4 oranında artarak 1,7 milyar Dolar’a ulaştı. Ağustos ayında ise, DENİB ihracatı yüzde 9,5 azalış ile 203 milyon Dolar olarak gerçekleşti.
TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatının Ocak-Ağustos döneminde yüzde 14 oranında arttığını ve 2,2 milyar Dolar’ın üzerinde gerçekleştiğini görüyoruz. Ağustos ayında ise, Denizli ihracatında artış yüzde 6’lık düşüş ile 266 milyon Dolarlık ihracat değerine ulaşıldı. 2018 yılının geride bıraktığımız döneminde artan ihracatımızın, yıl boyunca ülkemiz ekonomisine olumlu katkısını sürdüreceğini ve ülkemiz ihracatının yılsonu hedeflerine adım adım yaklaştığını görebiliyoruz” dedi.

Haber Merkezi              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Kulis 20 - Denizli Haber - Denizli Siyaset - Denizli Gündem - Denizli Spor - Denizli Ajans sorumlu değildir.