'Abi','Abla', 'Baba', 'Bacı' devri kapandı

'Abi','Abla', 'Baba', 'Bacı' devri kapandı..

10-09-0759 15:36

Geçenlerde sosyal medyada gördüğüm yakıştırma dikkati mi çekince kendi kendime "Bunlar hangi dünyadan?" diye sordum.
Aynı benzetmeyi bir başka siyasi görüş yapsa demediklerini bırakmayacağını bildiğim bu türler, söz konusu kendileri olunca köpürtmenin dibine vuruyor. Yeni bir siyasi oluşum olma yolunda ilerlemeye çalışan Akşener'in fotoğrafının altına "Anatürk" yazmışlardı. Tıpkı rahmetli Özal'ın uçağı "Ana" misali, ilginç bir benzetme olmuştu.

Türkiye'de siyasi eğilimlere bakıldığında görünen temel bir prensip vardır... Vatandaş denediğine bir daha dönüp bakmaz. Ancak, eskilerin tabiriyle ehveni şer olarak nitelendirdiği istisnai isimler ve durumlar hariç!

Ülke siyasetinin temel sorunlarından biri, iyi yetişmiş lider niteliğindeki bireylerin sayısının nerdeyse yok denecek kadar az olması. O nedenle, yeni siyasi oluşum çabaları, genelde kadrosuzluktan muzdarip bir halde zamanla çıkmaz sokak misali ıssız bir yere dönüşen kısır düşünceli döngüler olarak kalıyor. İlk heyecan zamanla yerini çaresizliğe bırakıyor ve hızlı bir çöküş başlıyor. Herkes biryerlere savruluyor.

Yeni bir kapı açma ihtiyacı nasıl doğar peki? Şimdiye kadar ki örnekleri göstermiştir ki, siyasi kulvarda beklentileri ve hissiyatı tam anlamıyla karşılayamayan bir boşluk olursa diğerlerinden tamamen farklı bir siyasi hareket ortaya çıkar. Bazen toplar; bazen de böler!

Ülkemizde şu an sağ, sol, muhafazakar, milliyetçi, ulusalcı, sosyal demokrat vs, eksik yok denilebilecek bir çeşitlilikte siyasi bir yelpaze varken, benzer bir renk ile gelecek yeni bir kanadın kendisine burada yer edinmesi çok zor bir seçenek gibi duruyor. Elbet de bunun sağlamasını yapacaklar yapmışlardır ancak, kullandıkları veriler ne derece sağlıklı? Ya da değerlendirmeyi yapanlar? Ortaya atılan bir kaç tutarsız anket, bunun ne kadar sıradan ele alındığının bir belgesi gibi sanki. Çünkü, çok afaki oranlar göz çarpıyor. Sokaktakş vatandaşın gündeminde ise onca tanıtom çabasına rağmen böyle bir konu henüz bulunmuyor. Halk, zaten yurttan çok yurtdışında olan bitenle ilgileniyor. Ülkesinin etrafında yaşananların kontrol edilebilir olup olmadığı, idarecilerin bu konudaki girişimleri günlük siyasetin halen temel malzemesi.

Siyaseten kendilerine yer açmaya çalışanların her zaman geçmişte bir anı olarak kaldıkları da Türkiye siyasetinin değişmez bir gerçeği. Hafızanızı şöyle bir yoklayın ve kimler geldi kimler geçti bir bakın.

Haber Merkezi              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Kulis 20 - Denizli Haber - Denizli Siyaset - Denizli Gündem - Denizli Spor - Denizli Ajans sorumlu değildir.