Ahilik kültürüne sahip çıkılacak

18-24 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları çeşitli etkinliklerle başladı. Vali Hasan Karahan, etkinlikler çerçevesinde Kutlama Komitesi üyelerini kabul etti...

19-09-2018 10:01

Valilik'te gerçekleşen ziyarete; Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Turgut Devecioğlu ile İl Kutlama Komitesi Üyeleri katıldı. Ziyaretlerinden dolayı Komite üyelerine teşekkür eden Vali Hasan Karahan, Ahilik Kültürünün önemine değinerek; “ Toplumsal hayatın vazgeçilmezi olan, her zaman var olmuş ve varlığını devan ettirecek olan dünyada ve ülkemizde en yaygın meslek esnaflıktır. Sanayi ve ticaret şehri olan Denizli bu kültürde önemli bir yere sahiptir. Dolayısıyla bizde de tarihi olarak anlamı var. Ahilik Kültürü ile yetişmiş esnaf birlikleri hem dünya hem de ahiret işini ihmal etmeden bugüne kadar gelmiş. Bundan sonra da devam edecek inşallah. Ahilik; akıl, ahlak, bilim ve çalışma prensipleri üzerine kurulu, sevgi, kardeşlik ve karşılıklı dayanışma kurallarını benimseyen bir kültür. Komşunun komşuyu tanımadığı, akrabaların birbirinden kaçtığı günümüz toplumunda bu kültürün benimsenmesinin önemli bir boşluğu dolduracağını düşünüyorum”dedi.

Kutlama etkinlikleri daha sonra Bayramyeri Meydanında devam etti. Buradaki törene; Vali Hasan Karahan, Büyükşehir Belediye Başkanı, Pamukkale
Kaymakamı Hayrettin Balcı, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Turgut Devecioğlu ve vatandaşlar katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program, Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımının gösterisi ile devam etti. Mehter takımının gösterisinin ardından Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibi tarafından zeybek gösterisi sunuldu. Protokol konuşmaların ardından, Vali Hasan Karahan ve diğer protokol üyeleri tarafından İlin Ahisi, Kalfası ve Çırağına plaket verildi.
Etkinlikte ayrıca Büyükşehir Belediyesi Tiyatro ekibi tarafından ‘Şed Kuşatma’ töreni canlandırıldı.  Etkinliklerin ardından Vali Hasan Karahan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Turgut Devecioğlu ile birlikte kaleiçi esnafını ziyaret etti.
 

Haber Merkezi              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Kulis 20 - Denizli Haber - Denizli Siyaset - Denizli Gündem - Denizli Spor - Denizli Ajans sorumlu değildir.