AHMET YILDIZ'DAN REİSİ KIZDIRACAK SÖZLER

2020 yılında özellikle AK Partili milletvekillerin gafları ile sık sık Türkiye gündemine çıkmamız ve ulusal medyada yer almasına yeni daha eklendi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakmlığı dönemi Dış Politikadan Sorumlu Başdanışmanlığını yapan Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği yapmış son olak sürpriz şekilde Denizli Milletvekili listesine giren ve milletvekili seçilen  Ahmet Yıldız,  Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM)’nin “acil gündem maddesi” olarak Türkiye’yi görüştüğü toplantıda Türkiye’..

24-04-2021 16:50


 Ulusal medyada yer alan haberlerde “ Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) “acil gündem maddesi” olarak Türkiye’yi görüştü. AKPM’nin Strasbourg’daki genel kurul toplantılarında tartışılan “Türkiye’de Demokratik Kurumların İşleyişi” başlıklı rapor ve beraberindeki karar tasarısı 16’ya karşı 89 oyla kabul edildi, oylamada 23 parlamenter çekimser kaldı. Oturumda söz alan AKP Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, İstanbul Sözleşmesi’ni savunduğunu söyledi.
AKPM Türkiye raportörleri, İsveçli parlamenter Thomas Hammerberg ve İngiliz parlamenter John Howell tarafından hazırlanan rapor ve karar metninde Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi, parlamenter dokunulmazlığı, yargı bağımsızlığı ve ifade özgürlüğü konuları ön plana çıkarıldı. Ankara’ya Avrupa Konseyi üyeliğinden kaynaklanan yükümlülükleri bir kez daha hatırlatıldı.
 Diğer raportör John Howell ise Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ve yargı bağımsızlığı sorununa değindi. Sözleşmeden çekilmeyi “kötü bir karar” olarak değerlendirerek, “Ankara’nın bu kararı yeniden değerlendireceğini umduğunu” söyledi.
DW Türkçe’de yer alan habere göre; Oturumda söz alan AKPM Türk heyeti başkanı AKP milletvekili Ahmet Yıldız ise “İstanbul Sözleşmesi yanlısı olduğunu” söyledi. Yıldız, bununla birlikte, ülkeleri sözleşmeyi henüz onaylamamış Avrupalı parlamenterlerin Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesini eleştirmelerinden yakındı.
 
İfadeleri yer alırken, Ahmet o toplantı hakkında” Avrupa Gerçekten Renkli” paylaşımı ise kafaları karıştırdı.
 

Haber Merkezi              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Kulis 20 - Denizli Haber - Denizli Siyaset - Denizli Gündem - Denizli Spor - Denizli Ajans sorumlu değildir.