Aydınlanmanın meşalesini yeni kuşaklara taşıyan

Denizli BARO Başkanlığı tarafından 24 Kasım Öğretmenler günü dolayısı ile mesaj yayınlandı ...

23-11-2018 12:07

Denizli BARO Başkanlığı tarafından 24 Kasım Öğretmenler günü dolayısı ile mesaj yayınlandı .
"24 Kasım 1928 ise Mustafa Kemal Atatürk’e Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanının verildiği tarihtir. 1981 yılından bu yana 24 Kasım tarihleri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.
Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, “milletleri kurtaracak olanlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir” diyerek ulusların medeniyet yolundaki en önemli gücün öğretmenler olduğuna işaret belirtmiştir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Zaferinin yetenekli komutanı olduğu kadar sivil yaşamda bir halk önderi, bir devrimci, bir öğretmendir.
Askeri zaferlerle yetinmenin bağımsızlığın korunması için yeterli olmadığını düşünerek Askeri zaferlerin ekonomik zaferlerle taçlanmasını istemektedir. Ekonomik gelişmenin de hurafelerden, köhnemiş kurumlardan kurtulmak olduğunun bilincindedir.
Bu nedenle okul çağındakilerle yetinmeden Millet Mektepleri ili halkın her kesiminden, okuryazar olması için Başöğretmen olarak ilerlemiştir.
İyi yetişmiş, nitelikli insan gücüne sahip milletlerin temel özelliği eğitime büyük önem vermesidir. Milletlerin varlığını sürdürmesi, kalkınması için eğitimin en önemli unsuru olan öğretmenlerimizin çok büyük fedakârlıkla çalıştıklarını görmek, geleceğe yönelik umutlarımızı hep canlı tutacaktır. Öğretmenlerimiz milli ve manevi değerlerimizin teminatıdır. Büyük bir özveriyle, sabırla, titizlikle çalışan öğretmenlerimiz, kültürümüzü yarınlarımız olan gençlere aktarmaktadır.
Denizli Barosu olarak, Atatürk ilke ve devrimlerinin ışığında, Cumhuriyetin özgür yurttaşlarını yetiştirme kararlılığını sürdüren, aydınlanmanın meşalesini yeni kuşaklara taşıyan, özverili tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününü kutlarız".

 

Haber Merkezi              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Kulis 20 - Denizli Haber - Denizli Siyaset - Denizli Gündem - Denizli Spor - Denizli Ajans sorumlu değildir.