Başkan Erdoğan: İş dünyamız ve vatandaşımız KAZANACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün akşam duyurduğu dövize endeksli Türk Lirası mevduatlarıyla ilgili Denizli iş dünyasından ilk açıklamayı Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan yaptı...

21-12-2021 13:25

İşte Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan’ın dövize endeksli Türk Lirası mevduatlarıyla ilgili sosyal medya hesaplarından yaptığı o açıklama:
“Mevduatta yeni açıklanan kur farkı modelinin olumlu etkilerinin olacağına inanıyoruz… Bundan sonra, hiçbir vatandaşımızın 'kur daha da yükselecek' çekincesiyle mevduatını Türk Lirası’ndan dövize yönlendirmeye ya da geçirmeye ihtiyaç duymamasını umuyoruz. Böyle bir tutum iş dünyamızın, yatırımlarının, sektörlerimizin ve ihracatçımızın önündeki önemli bir engel durumundaki döviz kurlarındaki istenmeyen anlık sert yükselişleri, zamanla gündemimizden düşürecek, piyasaları istikrara kavuşturacaktır.
Döviz kurundaki dalgalanmalardan dolayı fiyat belirlemekte zorlanan ihracatçılarımız için Merkez Bankamız aracılığıyla doğrudan ileri vadeli bir kur değeri belirlenecek olması da sanayicimizin önünü açacak, elini rahatlatacaktır. Kurdaki istenmeyen ani hareketlenmeleri önleyecek esas unsurlardan biri ise mevduat hesaplarıyla ilgili düzenlemedir… Bu sayede, vatandaşımızın bankadaki TL varlığının mevduat kazancı, kur artışından yüksek kaldığında bunun kendisine bir getirisi olacak. Kur getirisi, mevduat kazancının üstünde ise aradaki fark yine doğrudan vatandaşa ödenecek. Ve bu kazançları da stopaj vergisinden de muaf olacak. Şirketlerce yapılacak temettü ödemeleri üzerindeki stopaj da yüzde 10’a indirilecek.
Döviz kuru garantili TL mevduat, ihracatçılarımıza yönelik ileri vadeli kur uygulaması, DİBS ve temettü ödemelerindeki stopajın kaldırılmasının yanı sıra BES'e ilişkin teşvikler gibi adımlar, değerlidir; tasarruf sahiplerini ödüllendiren bir yaklaşımdır. Döviz ve altın gibi değerli varlıklarını yastık altında tutmalarındansa, bu türdeki yatırımlarını ekonomimize kazandırmaları yönünde teşvik etmektedir. Bununla birlikte açıklanan yeni paketin, son dönemde ülkemizde baş gösteren dolarizasyon sürecini durdurmasını bekliyoruz. Halkımıza, bu süreçte piyasaların gerçek değerini görmesi ve bulması adına manipülasyona ve manipülatörlere prim vermemesini öneriyoruz. Bu sayede, sadece kısa vadede değil uzun dönemde de gerçek anlamda hem ülkemizin hem de iş dünyamızın ve vatandaşımızın, milletimizin kazanacağını düşünüyoruz”.

 

Haber Merkezi              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Kulis 20 - Denizli Haber - Denizli Siyaset - Denizli Gündem - Denizli Spor - Denizli Ajans sorumlu değildir.