Başkan Filiz'den müjde üstüne müjde

Vatandaşlarımızın geniş bir kesimini ilgilendiren, onların beklentilerini, ihtiyaçlarını karşılayacak konulardan oluşan düzenlemelerin TBMM sunulduğunu belirten AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; “ Kamu borçları yeniden yapılandırılıyor. Yeniden yapılandırılacak borçlar arasında vergi prim alacakları ve trafik cezaları da var. Ayrıca, üniversiteyi bırakan öğrencilere öğrenci affı, yaşlılık aylığına zam müjdesi de var. En büyük müjde ise emeklilere. Emekliler Ramazan ve Kurban Bayramları ön..

01-05-2018 14:52

Önceki dönemlerde Asgari ücretliden emekliye, polisten muhtara, gençlerden çalışan annelere kadar pek çok kesimin yüzünü güldüren düzenlemeleri hayata geçiren hükümetin vatandaşın yanında olmaya devam ettiğini vurgulayan Başkan Filiz; “ Hükümetimiz; Vergi ve trafik borcu olanlardan öğrencilere, emeklilerden yaşlı aylığı alanlara kadar milyonlarca vatandaşın cebini rahatlatacak ve yüzünü güldürecek müjdelere devam ediyor” dedi.
Başkan Filiz konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada devamla şu ifadelere yer verdi:
“ Vatandaşa hizmete, reel sektörü güçlendirmeye, gençlerin önünü açmaya, yatırımlara ivme katmaya ve sosyal hedeflere odaklanan hükümetimiz bu son müjdelerle bir kez daha göstermiştir ki biz de güzel haberler, biz de yeni projeler, biz de reform paketleri kısacası biz de müjdeler bitmez. Çünkü vatandaşımızın sorunları bizim sorunlarımızdır. Bu sorunları çözmek için gereken desteği her daim vermekteyiz. Devletimiz her zaman vatandaşının yanında. 
Bunların seçim yatırımı olduğunu söyleyenler, iktidarlarımız boyunca verdiğimiz buna benzer yüzlerce müjdeyi, desteği görmezden geliyorlar. Aslında onlarda çok iyi biliyorlar, kendi ailelerinde ve çevrelerinde verdiğimiz bu müjdeyle rahatlayanlar, sevinenler,  reklam-84-bitek-okusam-5.gif yüzü gülenler var. Ama “ Helal olsun devletimize, ne güzel düşünmüş, ne iyi yapmış diyecekleri yerde her daim tek bildikleri şeyi yapıyorlar. O da eleştirmek. Bizim için önemli olan vatandaşımızın süregelen bir sorunu çözülmüş mü, vatandaşımızın yüzü gülmüş, cebi rahatlamış mı? Bu önemli. 
Türkiyemiz son 10 yılda 10 milyon vatandaşa genç orta yaşlı kadın erkek istihdam sağladı. Bu istihdam AB ülkelerinin tamamının bu süre içerisinde oluşturduğu istihdamdan daha fazla. Sadece geçen yıl 1 milyon 400 bin yeni istihdam sağlayarak neticede yüzde 7,4’lük bir büyümeyi gerçekleştirdik. 
Bir yandan da büyümeyi sürdürüyoruz, bir yandan milli geliri arttırmaya çalışıyoruz, bir yandan da bu tarz iyileştirmeler, düzenlemelerle sorunlara çözüm bulmaya gayret ediyoruz. 
Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın açıkladığı bu son düzenlemelerle ; Vatandaşın devletle, devlet kurumlarıyla arasında olan anlaşmazlıkların çözüme kavuşturulması hedefleniyor. Bunu yaparken tabi belirli kuralları ve şartları var.
Bunların detaylarını önümüzdeki günler de ilgili bakanlıklar açıklayacaklar ben kısaca bahsetmek istiyorum:

Vergi ve prim alacakları yeniden yapılandırılacak. Bu konu esnaflarımızı, sanayicilerimizi, çalışanlarımızı yakından ilgilendiriyor. Maliye ile işi olan, gümrükte sorunu olan, sigortayla ilgili borcu,sorunu olan vatandaşımızı, il özel idareleri, belediyeler yani kamu kuruluşlarının tamamıyla ilgili konuları kapsıyor. 
Trafik cezaları , kara yolu taşıma kanununa göre kesilen cezalar. Seçimlerle ilgili cezalar ( geçmiş seçimlerde bir şekilde ceza tahakkuk etmiş ama tahsilatı yapılmamış) Askerlikle ilgili, nüfusla ilgili, RTÜK cezaları, köprü otoyol kaçak geçişleri Belediyenin il özel idarelerinin atık su alacakları.

Yeniden yapılandırma için 31 Mart 2018 tarihinden önce vatandaş eğer borcunu ödememiş, sigorta primini, vergisini, trafik cezasını… Yukarıda saydığım bütün kalemlerde ödemelerini gerçekleşmemişse bir fırsat bir imkan getiriliyor.
Vergi, SGK primlerine ilişkin ihtilaflı alacaklar kanun kapsamında yer alacak ve vergi prim barışı sağlanmış olacak. Geçmiş 5 yıla ait vergi ile ilgili bir fırsat getiriyoruz. Matrah artışı sağlamak suretiyle burada vergi takibinde olan, bununla ilgili uzlaşmazlık sürecinde olan ve inceleme sürecinde olan bütün mükelleflere böyle bir kolaylık.

Yine piyasada çok beklenti haline gelen stok affı. Geçmiş yıllara yönelik stoklarla ilgili bir düzenleme geliyor. Bunu mükellefler meşrulaştırmış oluyor. Stoklarında var ama kayıtlarında gözükmüyor, hesabı tutturamıyor.Kasa fazlalıkları, bunlar da aynı şekilde beyan unsuruna göre işletme kayıtlarının düzenlenmesine imkan veriyoruz.

Kanundan yararlanmak için vatandaşlarımız temmuz ayı sonuna kadar müracaat edecek ve takip eden 36 ay içerisinde de borçlarını ödeyebilecekler. Yani 3 yıllık bir imkan getirmiş oluyoruz. Peşin ödeme olursa , peşin ödemelerde indirimler var. Gecikme faizinin yüzde 90’ını ödemeyecekler. Sadece yüzde 10’unu ödemek suretiyle hesabı kapatmış olacaklar.

En büyük Müjdeler ise emeklilerimize: Emeklilerimiz her şeyin en güzeline layık. Hükümet olarak var gücümüzle çalıştık çalışmaya devam ediyoruz.  Emekli olmuş, aşağı yukarı 12 milyonun üzerinde vatandaşımız var. Emekli olmadan aylık bağlanan gazi, şehit yakınları ve korucularımız var. Bunlar emekliliği hak etmesine gerek kalmadan aylık bağlananlar. Yani devletten emeklilik dışında maaş alanlar. Bunlara her yıl Ramazan ve  Kurban Bayramları öncesi ikramiye verilecek. İki bayram öncesi de biner lira.
Bunun yanın da ; Geçmiş yıllarda emekli olduğu zaman yeni bir iş yeri açan emeklilerimiz; Bir dayanışma primi gibi, sağlık için vesaire bir para yatırıyordu yüzde 15 destek primi yatırıyordu. Bunu biz kaldırdık. Ancak geçmiş yıllara ait borçlar var. Kanunla bu meseleyi  halletti. Ancak geçmişten gelen peşini bırakmayan borçlar var, o borçlar tamamen siliniyor. 
Yaşlılarımızla ilgili güzel bir haberimiz daha var. Yaşlılık aylığı diye bir şey var. 2022 sayılı kanuna göre ödenen bir aylık. Bu üç ayda bir ödeniyor ve her ay için şu an 266 lira. Bunu emekliliği olmayan, kimsesi olmayan, hiçbir geliri olmayan kadın erkek fark etmez 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız alıyor. 600 bin civarında bu haktan bu yaşlılık aylığından yararlanan vatandaşlarımız var. Bunların 266 lira olan aylığı 500 liraya çıkarılıyor. Üç ayda bir 1500 lira para almış olacaklar.
BAĞKUR borcu olup da sağlık hizmeti alamayan esnaflarımız var. Bunun da önü açılıyor.  Burada bir düzenleme geliyor.
18-29 yaş arasında iş yeri açmak isteyen gençlerimize daha önce 3 yıla kadar vergi kolaylığı getirmiştik. Gelir vergisinden 75 bin lira gelire kadar vergiden muaf tutuyorduk. Biri ilave daha getiriliyor. İş yeri açıyor birisi, bu üç yıllık gelir vergisi desteği yine devam edecek, bunun üzerine de 1 yıl boyunca çalıştırdığı, iş yeri açan kendisi BAĞKUR primi ödemeyecek, Devlet ödeyecek.
Öğrenci Affı da bu müjdelerin içinde. 7 milyondan fazla, 8 milyona yakın gencimiz var. Bunlar arasında 500 bine yakın çeşitli sebeplerden eğitimine devam edemeyenler oldu.Bunlar bazı nedenlerle derslerini iyi takip edemediğinden okulu bıraktı. Biliyorsunuz 7 yıl sınırı var. Bunlara tek seferlik okula geri dönüş hakkı geliyor.

Bir diğer müjde imar barışıdır. Bu konuda çok köklü son 50 yılın sorununu kökten çözecek bir kanun tasarısı.
İmarsız yapılmış, başkasının mülküne yapılmış mülkiyet sorunu var. Bazıları da imar almış ama imara uygun yapmamış. Mülkiyet sorunu olduğu için arsa görünüyor, tapusu yok.
Bütün bu konulardan dolayı vatandaş su alamıyor, elektrik alamıyor, doğalgaz bağlatamıyor.
Bu sorun büyük şehirlerde çok fazla. Olmayan yer yok. Bunları bir yapı kayıt belgesi verilecek. Yapı kayıt belgesi daha sonraki imar alacaksa imar alırken işine yarayacak, kentsel dönüşüme gidecekse öncelik tanınacak, tapu verileceği zamanda bu belge aranacak.
Bunun için sembolik bir ücret alınacak. Yapı kayıt belgesi alınabilmesi için yüzde 3 bir para alınacak. Tapuya geçince de aynı şekilde yüzde 3 para alınacak. 
Hazine arazisini kullanan çiftçilerimiz var. Kullanıyorlar ama bazı haklardan yararlanamıyorlar. Bu düzenlemeyle kullanmaya devam edecekler. İsterseler satın alabilecekler ya da kullanma sözleşmesini 10 yıl daha yenileyebilecek.
Bütün bu düzenlemeler, bu destekler milletimize hayırlı olsun. Vatandaşımız her daim devletinin şefkatli ve anlayışlı ellerini üzerlerinde görmeye devam edecektir”

Haber Merkezi              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Kulis 20 - Denizli Haber - Denizli Siyaset - Denizli Gündem - Denizli Spor - Denizli Ajans sorumlu değildir.