Başkan Gülsever: Gazilerimiz her zaman onur kaynağımız olmuşlardır

Her yıl 19 Eylül tarihinde yapılan Gaziler Günü Anma programı tüm Türkiye’de olduğu gibi Denizli’nin Baklan İlçesi’nde de gerçekleştirildi. Törenin ardından konuşan Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever, “Gazilerimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, bağımsızlığı ve bütünlüğü için mücadele etmişler ve bizlerin de her zaman onur kaynağı olmuşlardır” dedi...

19-09-2018 18:01

Gaziler Günü Anma programı çerçevesinde ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleştirildi. Törene İlçe Kaymakam Vekili Çivril Kaymakamı Armağan Önal, Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Akduman, İlçe Jandarma Komutanı Ersin Güngör, İlçe Emniyet Amiri Ömer Şahin, Baklanlı gaziler, protokolün diğer üyeleri, okul müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Atatürk Anıtı’na İlçe Kaymakamlığı ve Baklan Belediye Başkanlığı çelenkleri sunuldu. Çelenklerin anıta sunulması, saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan törende günün anlam ve önemini belirten konuşma İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan Jandarma Kıdemli Çavuş İbrahim Şahin tarafından yapıldı. İbrahim Şahin konuşmasında, “Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk Milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu nedenle bu uğurda çok savaş yapmış, birçok insanını şehit ve gazi vermiştir. Gaziler, harbe katılıp da sağ olarak dönen savaşmış kahramanlardır. Gazilik unvanı devlet tarafımdan verilir. En büyük gazi, bu unvanı 19 Eylül 1921 tarihine Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kararı ile alan, vatanın kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür” dedi.


bold;">“GAZİLERİMİZ ÜSTÜN BİR CESARET VE FERAGAT ÖRNEĞİ GÖSTERMİŞLERDİR”
Günün anlam ve önemine ilişkin açıklamalarda bulunan Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever, “Türkiye Cumhuriyeti’mizin istiklal ve istikbali için kanlarını akıtarak tarihimize isimlerini altın harflerle yazdıran, Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar yaşamasının en büyük garantisi olan, kahraman şehit ve gazilerimizi 19 Eylül Şehit ve Gaziler Günü vesilesiyle bir kez daha minnetle anıyoruz. Şehit ve gazilerimiz en güç koşullar altında vatanı için dini ve mukadderatı için canlarını ortaya koymaktan çekinmemiş, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, bağımsızlığı ve bütünlüğü için mücadele etmişler ve bizlerinde her zaman onur kaynağı olmuşlardır. Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından, 19 Eylül 1921 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşal Rütbesi ve Gazi Unvanı verilmiş ve bu nedenle de her yıl 19 Eylül, Gaziler Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye tarihinde yer alan, vatan topraklarını korumak ve savunmak için, üstün bir cesaret ve feragat örneği gösteren şehit ve gazilerimiz her zaman büyük onur ve gurur kaynağımız olmuşlardır” diye konuştu.
15 Temmuz şehit ve gazilerini de unutmayan Başkan Gülsever, “15 Temmuz’da ülkemizin huzur ve güvenliğini acze düşürmek isteyenlere karşı duran, elinde bayrağı, göğsünde imanı ile hainlere karşı göğsünü siper eden şehitlerimizi şükranla yad eder, gazilerimizi minnetle anarız” ifadelerini kullandı.
 

Haber Merkezi              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Kulis 20 - Denizli Haber - Denizli Siyaset - Denizli Gündem - Denizli Spor - Denizli Ajans sorumlu değildir.