BAYRAM SEVİNCİ ENGEL TANIMAZ

 Özel gereksinimli bireylerin sosyalleşmelerini, mesleki beceri ve hobi kazanmalarını ve her alanda kendi gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla hizmet veren Merkezefendi Belediyesi Engelsiz Yaşam Akademisi’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinliği düzenlendi...

27-10-2021 16:00

Özel öğrencilerin hazırlamış olduğu programa Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, öğrenciler ve veliler katıldı. 2021-2022 eğitim öğretim yılının startının da verildiği programda konuşan Başkan Doğan, “Tarihe dönüp baktığımızda bu ülke kolay kazanılmadı, bu topraklar kolay kazanılmadı. Çok büyük mücadeleler verildi. 26 Ağustos'ta başlayan büyük taarruz akabinde 30 Ağustos'ta her yıl kutladığımız Zafer Bayramı ile birlikte artık ülkemiz tamamen düşmandan kurtuldu. Ülkemiz düşman işgalinden kurtulmuştu ama bir yönetim şekli belirlenmesi gerekiyordu. Bu ülkenin artık padişahlık ile değil demokratik yollarla yönetilmesi gerekiyordu. 29 Ekim 1923'te Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti ilan etti. Bu tarihten sonra her yıl 29 Ekim, Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaktadır” dedi.

“EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR”
Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte ülkede birçok devrimin ve yeniliğin olduğunu belirten Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Cumhuriyet ile Türkiye’nin yeni bir atağa geçerek muasır medeniyetler seviyesine ulaştığını söyledi. Başkan Doğan, “Cumhuriyet, halkın kayıtsız, şartsız egemenliğini kendi kullanmasıdır. Yani Atatürk'ün deyimi ile ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ Cumhuriyet, sizlerin seçtiği kişilerin, sizleri yönetmesidir. Bu demokrasi açısından çok çok önemlidir. Ülkenin gelişmişliği açısından Cumhuriyet ve demokrasi büyük önem taşımaktadır. Cumhuriyetin bize kazandırdıkları çok fazladır. Gerek ticari anlamda gerek hukuki anlamda gerek hak ve özgürlükler anlamında Cumhuriyetle birlikte ülkemiz yeni bir atağa geçmiştir ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşmıştır” diye konuştu.

“CUMHURİYETE ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ”
Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Cumhuriyetin zor şartlar altında, iç ve dış tehditler içerisinde ilan edildiğini belirterek, “Tarihe dönüp baktığımızda saltanatın kaldırılması, harf inkılâbı, Türk kadınına birçok Avrupa ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkının verilmesi, ticari gelişmeler gibi birçok yenilik, birçok Avrupa ülkesinden daha önce ülkemizde Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte hayata geçirildi. Bu anlamda bizler Cumhuriyete çok şey borçluyuz ve ona sonuna kadar destek çıkmak zorundayız. Bugün bu ülkede sizler, bizler rahat bir şekilde, özgür bir şekilde yaşıyorsak, her gün evimizden çıkıp mutlu bir şekilde çalışıyorsak, akşam evimize dönüyorsak, buralara gelebiliyorsak işte Cumhuriyetin ilan edilmesi ile olmuştur. Tabi bu iş çok kolay olmadı. Birçok mücadele verildi o dönemde. Zor şartlar altında düşmanla mücadele edildi. İç ve dış tehditler arasında Cumhuriyet ilan edildi” dedi.

Haber Merkezi              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Kulis 20 - Denizli Haber - Denizli Siyaset - Denizli Gündem - Denizli Spor - Denizli Ajans sorumlu değildir.