DENİB’DEN TARİHİ REKOR

DENİB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu Kasım ayı ihracat rakamları ile tarihi bir rekora imza attıklarını söyledi...

01-12-2018 17:10

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu yaptığı Kasım ayı ihracat değerlendrmesinde rekor kırmay devam edildiğine dikkat çekerek "Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından, kasım ayı ihracat rakamları açıklandı. Yılın ilk on ayında gelen çeşitli ihracat rekorları, geride bıraktığımız ayda da devam etti. Yüzde 9,5 artışla 15,5 milyar USD olarak gerçekleşen ülkemizin kasım ayı ihracatıyla, tüm zamanların en yüksek kasım ayı ihracat değerine ulaşıldı. Öte yandan kaydedilen 15,5 milyar USD’lik aylık ihracat rakamıyla, kasım ayının aylık bazda en çok ihracat gerçekleştirilen 3. ay olduğunu görüyoruz.
            Ocak-Kasım döneminde ise, ülkemiz ihracatı yüzde 7,7 arttı ve 154,2 milyar USD oldu. 12 aylık toplam ihracatımızı ele aldığımızda, 168 milyar USD’yi geride bıraktığımızı söyleyebiliriz. Yıl içinde farklı zamanlarda yaptığımız değerlendirmelerde, OVP hedefimiz olan 169 milyar USD’yi geride bırakacağımızı ve 170 milyar USD seviyelerinde ihracat rakamına ulaşmamızın son derece olası olduğunu sıklıkla belirtmiştik. 2018 yılının sonunda gerçekleştireceğimiz toplam ihracat ile hem hedeflerimizi geride bırakacağız hem de Cumhuriyet tarihimizin en yüksek ihracat rakamına güçlü bir şekilde ulaşmış olacağız.
DENİB’DEN TARİHİ REKOR
            Denizli İhracatçılar Birliği üyelerince kasım ayında gerçekleştirilen ve yüzde 2,3 artışla 235 milyon USD’yi aşan ihracat, kurulduğumuz günden bu yana ulaştığımız en yüksek aylık ihracat olarak kayıtlara geçti. Ocak-Kasım dönemi ihracatımız da, yüzde 4,9 artarak 2 milyar 355 milyon USD oldu ve artış trendini sürdürdü.
            TİM tarafından açıklanan Denizli ihracat rakamlarında da aylık bazda 300 milyon USD’yi geçmenin sevincini yaşıyoruz. Kasım ayında yüzde 1,2 artarak 301,1 milyon USD olan Denizli ihracatı, yılın ilk 11 ayında ise yüzde 11,9 yükselişle 3 milyar 109 milyon USD’ye ulaştı. Böylelikle, 2017 yılının tamamında ulaştığımız toplam 3 milyar 067 milyon USD’lik ihracat rakamını da geride bırakmış olduk.
            Kasım ayında hem ilimiz hem ülkemiz adına ulaşılan rakamlar elbette oldukça motive edici. ‘İhracatta Rekorlar Yılı’ olarak adlandırılan, bugüne kadar farklı rekorların kırıldığı ve yılsonu itibariyle de yeni rekorların kırılacağı 2018 yılına Denizlili ihracatçılar olarak anlamlı katkılar sağlamanın da gururunu yaşıyoruz" ifadelerine yer verdi

Haber Merkezi              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Kulis 20 - Denizli Haber - Denizli Siyaset - Denizli Gündem - Denizli Spor - Denizli Ajans sorumlu değildir.