DENİZLİ’NİN ARTIK KÜTÜPHANESİ VAR!

Denizli’yi heyecanlandıran Merkez Kütüphane açılışına on binler akın etti…..

11-03-2019 02:36


Merkezefendi Belediyesi tarafından Adalet Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Merkez Kütüphane’nin açılışı, Denizlililerin yoğun katılımı ve coşkusu ile gerçekleştirildi. Kütüphanenin önündeki meydanı hınca hınç dolduran Denizlililere seslenen Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, “Bu kalabalık bizlere, şehrin geleceğinin çok parlak olduğunu anlatıyor. Bizler bu şehre inanıyoruz, çocuklarımıza inanıyoruz. Merkez Kütüphanemiz hayırlı olsun” dedi.
Merkezefendi Belediyesi’nin ilçeye kazandırdığı en önemli vizyon projelerinden olan Merkez Kütüphane törenle kapılarını Denizlililere açtı. Gerçekleştirilen açılış törenine Denizli Valisi Hasan Karahan, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, AK Parti Denizli Milletvekilleri Şahin Tin, Ahmet Yıldız ve Nilgün Ök, Merkezefendi İlçe Kaymakamı Âdem Uslu, Pamukkale İlçe Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, Milliyetçi Hareket Partisi Denizli İl Başkanı Cafer Birtürk, AK Parti Denizli İl Kadın Kolları Başkanı Nurcan Dalbudak, AK Parti Denizli İl Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Akbulut, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Denizli İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, AK Parti Merkezefendi İlçe Başkanı Ekrem Başer, Milliyetçi Hareket Partisi Merkezefendi İlçe Başkanı Mehmet Altıntaş, AK Parti Merkezefendi İlçe Kadın Kolları Başkanı Öznur Şen, AK Parti Merkezefendi İlçe Gençlik Kolları Başkanı Mert Koç, AK Parti Pamukkale Belediye Başkan Adayı Avni Örki, meclis üyesi adayları ve vatandaşlar katıldı.
Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, açılış konuşmasına Sezai Karakoç’un ‘Ey Sevgili’ şiiri ile başladı. Şiir sonrası Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, alanı dolduran Denizlililere göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür etti. Başkan Subaşıoğlu, “Yeni bir nesil yetiştirmek için yapmış olduğumuz kütüphanemizin açılışına hoş geldiniz. 120 bin kitap kapasitesi olan, 7 bin metre karelik kütüphanemiz içerisinde yetişkin kütüphanesi, çocuk kütüphanesi, engelli kardeşlerimizle ilgili Âşık Veysel kütüphanesini barındıran Merkez Kütüphanemiz bugün kapılarını sizlerin hizmetine açıyor. Hayri Dev konferans Salonu’ndan Özay Gönlüm açık hava tiyatrosuna kadar tam anlamıyla bütünleşmiş kütüphanemiz hizmete girdi” dedi.
“7 GÜN 24 SAAT AÇIK OLACAK”
Başkan Subaşıoğlu, “2018 yılında Hürriyet Gazetesi tarafından düzenlenen Sign Of The City Awards organizasyonunda ‘Altın Kelebek’ ödülünü alan bu farklı projeyi iki kadın mimar arkadaşımız çizdi. Ezgi San ve Saliha Noyin’ e teşekkür ediyorum. Büyük bir emek sarf eden Başkan Yardımcımız Yusuf Görgüç’e çok teşekkür ediyorum. Merkez Kütüphanemiz, açılıştan sonra Merkezefendimizde 7 gün 24 saat hizmet verecek. Kurdelesi kesildikten sonra asla kapanmayacak. İlçemizdeki öğrencilerimize ücretsiz hizmet imkânı vereceğiz. Cumhurbaşkanımızın, millet kıraathanelerine önem vermesi noktasında çorba ve çay ikramlarımız da siz değerli kitapseverlerin hizmetinde olacak” diyerek konuşmasına devam etti.
“28 GÜNDE 28 BİN ÜYE”
Merkez Kütüphane’ye büyük bir ilginin olduğunu belirten Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, “Bugün, bu sıcak havada sizler kütüphane meydanını doldurdunuz. 28 günde 28 bin hemşerimiz çağırımıza olumlu yanıt vererek Merkez Kütüphanemize kayıt yaptırdı. Biz bu şehre, bu şehrin çocuklarına, kütüphaneye, kitaba, entelektüel sermayeye, eğitime, sizlere inanıyoruz. Önümüzdeki dönem daha da güzel işlere imza atacağız” dedi.
“BİZLERİ EN ÇOK HEYECANLANDIRAN PROJEMİZ, MERKEZ KÜTÜPHANE’DİR”
Başkan Subaşıoğlu, Merkez Kütüphane’nin kendilerini heyecanlandırdığı belirterek, “Merkezefendi Belediyesi olarak bu dönem birçok vizyon projeye imza attık. Bizleri bugüne kadar en çok heyecanlandıran projemiz, Merkez Kütüphanemiz oldu. Merkezefendimizde eğitim çok önemli. İlçemiz tüm Türkiye’de bir marka. Denizlimizdeki 19 ilçe arasında açık ara birinci. Türkiye’de başarı sıralamasında da ya ilk 3’te ya da ilk 5’te yer alıyoruz. Bu başarının sürdürebilir ve kalıcı hale getirilmesi için belediye olarak en çok yatırımı, en çok projeyi eğitime yaptık. Eğitim projelerimiz önümüzde dönem de devam edecek. Merkezefendi Belediyesi olarak bugüne kadar 2 adet anaokulu, bir adet fen lisesi, 36 okulumuza halı saha, okullarımıza zenginleştirilmiş kütüphaneler yaptık. 26 bin çocuğumuza bisiklet verdik. 20 bin lise öğrencimizi İstanbul ile buluşturduk. 3 bin öğrencimize burs verdik. Ancak bu eğitim projeleri gerideki 5 yılda kaldı. Bizim için bu dönem çıraklık dönemiydi. Önümüzdeki dönem ustalık dönemimiz olacak. İhtiyaç olmadıkça anaokulu ve lise yapmayacağız. Eğitim çıtasını daha yükseğe koymak adına Merkezefendi Belediyesi Çocuk Üniversitesi’ni yapacağız” şeklinde konuştu.
“MERKEZ KÜTÜPHANEMİZ ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN”
Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu konuşmasının son kısmında, “Merkezefendi Belediyesi olarak 2018 yılında yapmış olduğumuz vizyon projeleri öz kaynaklarımızla finanse ettik. Belediyemize kredi faizi ödetmedik. Bu yolda devam edeceğiz. Duanız ve desteğiniz ile Türkiye’deki 900’ü aşkın belediye arasında en çok ve en çeşitli proje üreten belediyeyiz. Bizler ne zaman açılış yapsak binlerce hemşerimiz açılışlarımıza katıldı. Bereketler Toplantı ve Sergi Salonu, Ornaz Vadisi, Merkezefendi Belediye Kültür Merkezi ve Nikâh Sarayı gibi projelerimizin açılışlarında bizleri yalnız bırakmayan sizler, bugün de Merkez Kütüphanemizin açılışına büyük bir ilgiyle ve coşkuyla yoğun bir katılım gerçekleştirdiniz. Bu kalabalık bize bir şey diyor; Bu şehrin geleceği parlak! Merkez Kütüphanemiz Merkezefendimize, Denizlimize ve ülkemize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.
GENEL MÜDÜR TURŞUCU, “MERKEZEFENDİ BİZİ GURURLANDIRIYOR”
Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, “Böyle nitelikli bir kalabalığı görünce insanın nutku tutuluyor. Biz dünyada ilk beşe, ilk üçe gözümüzü diktik. Ama biz ilk beşe, ilk üçe gelmek istiyorsak Merkezefendi ’deki Merkez Kütüphane gibi kütüphanelere ihtiyacımız var. İşte yapılan iş burada. Merkezefendi ’ye bu kütüphane çok yakıştı. Merkezefendi’nin Türkiye’deki sıralaması bizi gururlandırmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.
VEKİL ÖK, “ANLATMAYA GEREK YOK, GÖRÜYORSUNUZ”
AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün ÖK, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu’na teşekkür ederek, “Anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz. Merkez Kütüphanemizin, mimari yapısıyla, görünüşüyle, içindeki fonksiyonlarıyla Denizlimizin ihtiyacı olan, çocuklarımızın ve gençlerimizin ihtiyacı olan çok güzel bir proje olduğunu biliyorum. Gurur duydum, Merkez Kütüphanemizin mimarı iki tane kadın ve üstelik Denizlililer. Ben gerçekten kendilerini tebrik ediyorum. Kaygısı, gelecek olan bir belediye başkanının yapacağı bir projeyi gerçekleştirdi Başkanımız. Ben kendisine çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
VEKİL YILDIZ, “MERKEZEFENDİ TÜRKİYE’DE GÜZEL BİR ÖRNEK OLACAK”
AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, Merkezefendi ilçesinin ülkeye örnek bir ilçe olacağını belirtti. Yıldız, “Merkezefendi bana hep Çankaya’yı hatırlatıyor. Yani Türkiye’nin en müstesna ilçesi. Ama şunu görüyorum, böyle giderse bu hızla giderse Merkezefendi, Çankaya’yı geçecek. Türkiye’de güzel bir örnek olacak. Herkes sever okuyanı yazanı, kimse sevmez meyhanede gezeni. Ya da bunu bu çağımızla diyebiliriz ki; kimse sevmez internette gezeni. Hayırlı olsun” dedi.
VEKİL TİN, “MERKEZ KÜTÜPHANE MERKEZEFENDİMİZE YAKIŞIYOR”
AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, “Adını büyük âlim Merkezefendi ’den alan ilçemiz, Merkezefendi ilçemize yakışır Merkez Kütüphanemizi buraya layık görüp yapan, düşünen değerli Merkezefendi Belediye Başkanımız Muhammet Subaşıoğlu’na çok teşekkür ediyorum. Tabi ki burada değerlerin ve milli değerlerin öğrenilmesi açısından kütüphaneler, kitaplar çok önemli. Biz Merkez Kütüphanemizin Merkezefendi ’ye, Denizli’mize, gençlerimize, tüm Denizlililere hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.
VEKİL ÖZKAN, “DEVLETİMİZİ AYDINLIK YARINLARA TAŞIYACAĞIZ”
AK Parti Grup Başkan Vekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, “Bugün millet kütüphaneleriyle hikmeti kendi medeniyetinin temeli olarak gören bir medeniyetin mensubu olarak inşallah çok daha güçlü aydınlık yarınlara taşıyacağız. Merkez kütüphanemizin ülkemize, milletimize, Merkezefendimize hayırlı uğurlu olmasını niyaz ediyorum ”dedi.
VALİ KARAHAN, “BİZİM GELECEĞİMİZ İLİMDEDİR, EĞİTİMDEDİR”
Denizli Valisi Hasan Karahan ise, “Bizim geleneğimizde kitaba hürmet esastır. Hepiniz bilirsiniz, büyük büyük dedemiz Osman Gazi hazretlerinin yattığı odada kitap asılıdır. Biz bir kitap biliriz. O kitap asılı olduğu için sabaha kadar ayağını uzatamamış, o geceyi uykusuz geçirmiştir. Böyle bir eseri bizim şehrimize kazandırdığı için Başkanımıza teşekkür ederiz. Bizim geleceğimiz ilimdedir, eğitimdedir, irfandadır” şeklinde konuştu.
Merkez Kütüphane açılış töreninde vatandaşlara kitap, puzzle, tangram ve tablet gibi hediyeler verildi.
Açılış konuşmalarının ardından protokol üyeleri kurdeleyi kesmek üzere sahneye çıktı. Protokol üyeleri ve vatandaşlar, kurdele kesiminden sonra Merkez Kütüphane’yi gezdi. Açılış töreninden sonra müzik grubu Necati ve Saykolar sahne aldı.

Haber Merkezi              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Kulis 20 - Denizli Haber - Denizli Siyaset - Denizli Gündem - Denizli Spor - Denizli Ajans sorumlu değildir.