PAÜ, Türkoloji Alanının Duayen İsimlerini Ağırladı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü,  düzenledikleri “Türklük Bilimi İncelemeleri-32” adlı etkinlikte Türk dil bilimi ve Türkoloji alanında yaptığı çalışmalarla bu alana ışık tutan Prof. Dr. Bilge Ercilasun ve Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun’u misafir etti...

16-03-2020 11:23

Etkinliğin açılış konuşmasını Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nergis Biray gerçekleştirdi.
Konferansın ilk konuşmacısı olan Prof. Dr. Bilge Ercilasun, sunumunda “Türk Romanına Tarihin Yansıması” başlıklı konuşmasında tarihi içerikli romanlardan, tarihi olayların romanlarda konu olarak seçilmesi ve işlenmesinden, “klasik ve popüler tarihi romanların milli kimliğin oluşumunda oynadığı rol”den bahsetti. Bunun bir örneği olarak “Tarih Konulu Romanlarda Sarıkamış Harbi” adlı eserinden örnekler verdi.
Konferansın ikinci bölümünde ise Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun “Tarihten Bugüne Türk Dili” adlı konuşmasını yaptı. Ercilasun, dinleyenleri Türk diliyle ve Türk dilinin tarihi süreçte devam eden serüveniyle dolu bir yolculuğa çıkardı. Günümüzdeki problemleri de ele aldığı örneklerle konuşmasını sürdüren Prof. Dr. Ercilasun, Türk dilinin bütün tarihi dönemlerini ve alanlarını örnekler vererek ve açıkladı. Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun gençlerden ümitli olduğunu söyleyerek konuşmasını bitirdi.
Katılımı yüksek olan konferans, her iki öğretim üyesinin “kitap imzalama” etkinliğinden sonra sona erdi. 

Haber Merkezi              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Kulis 20 - Denizli Haber - Denizli Siyaset - Denizli Gündem - Denizli Spor - Denizli Ajans sorumlu değildir.