PEV’in “Ben bilmem beyin bilir” yolculuğu

Türkiye Zekâ Vakfı’nın 2013 yılından bu yana her yıl düzenlediği “Zekâ ve Yetenek Kongresi”nin altıncısı ODTÜ Kültür Kongre Merkezinde gerçekleşti. Özel PEV Okulları da yönetici kadrosu ve farklı kademelerden öğretmenleri ile akıl, zekâ ve yetenek alanlarındaki birikimlerin farklı bakış açılarıyla yansıtıldığı bu kongrede yerini aldı...

03-10-2018 12:43

Bu yıl “Benbilmembeyinbilir” sloganıyla gerçekleştirilen kongre, ODTÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özgül Yılmaz Tüzün’ün, ulusal ve uluslararası alanda zekâ oyunlarıyla tanınan Türkiye Zekâ Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı’nın ve aynı zamanda Türkiye Zekâ Vakfı Yönetim Kurulu üyesi olan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un konuşmasıyla başladı.
Eğitimde sadece bilgi odaklı bir müfredat ya da sınav sistemi yerine; yaratıcılığı, zekâyı, yetenek ve beceriyi de merkeze alan bir eğitim yaklaşımının savunulduğu kongrede zekâ ve yetenek kavramlarının doğru anlaşılmasının insanın mutluluğu ve birlikteliği açısından büyük önem taşıdığı fikri üzerinde duruldu. Kongrede
önemsenen konulardan biri de gelişen teknoloji karşısında insanların mesleki değişimler yaşaması ve buna bağlı olarak robotlaşan dünyada insani becerilerin önemli hale gelmesiydi. Kongre boyunca PEV öğretmenleri alanlarında uzman eğitimci, sanatçı ve yöneticilerin sunumlarına katıldı.
PEV öğretmenleri, “Gazateci ve yazar Ali Saydam’ın “İlişki ve İletişimde Akıl ve Zekânın Rolü”, Deniz Bayramoğlu’nun moderatörlüğünde yürütülen Bager Akbay, Bedri Bayram, Mert Fırat ve Jack Ojalvo’nun konuşmacı olduğu “Zekâ ve Yetenek Kavramlarının Yeniden Çerçevelenmesi”,Boğaç Şimşir’in “ İnovasyon- Yaratıcılık Ötesi”, Dr. Burak Karabey’in “ Çocuklar Sayıları Hisseder mi?”,  Müjdat Ataman’ın “ Öğrenme Heyecanı ve İçsel Gerilim” ve Uğur Batı’nın “Maslow Yanılıyordu: İnsan Su İçerek, Yemek Yiyerek Hayatta Kalmadı, Bunu Birlikte Kalarak Yaptı”  gibi daha birçok sunum vurgusu zekâ ve yeteneğin duygusal ve kültürel boyutlarının da tartışıldığı konuşmaların paydaşı oldu.
Birbirinden farklı sunumları dinleyen PEV öğretmenleri, sunum aralarında konuşmacılarla sohbet ederek öğrenmekten, sorgulamaktan, farklı insanlar ve düşüncelerle karşılaşmaktan büyük keyif aldıklarını dile getirdiler.

FacebookTwitter
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Kulis 20 - Denizli Haber - Denizli Siyaset - Denizli Gündem - Denizli Spor - Denizli Ajans sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum yazılmamış.YORUM YAZ
Gündem Kategorisindeki Diğer Haberler
“Pamukkale’de yaşamak ayrıcalık” sloganıyla çalışan ekipler ilçenin çehresini değiştiriyor
TAŞLAR İTALYA'DAN MI BEKLENİYOR?
“BORÇLANMA ÖNGÖRÜLMÜYOR, PROJELER 2019’DA DA ÖZKAY..
HABERİN YAYINDAN KALDIRILMASI İSTENDİ
BARBAROS CADDESİ’NE PAMUKKALE BELEDİYESİ ELİ DEĞDİ..
3 DENİZLİLİ A TAKIMINDA
PARK BAHÇELERE KİM ATANACAK ?
CHP'Lİ ESKİ BAŞKANDAN KILIÇDAROĞLUNA PARTİNİN ÖNÜN..
KİMİ KİME ŞİKAYET EDECEĞİZ?
Bütün gündem haberleri »
KULİS 20 YAZARLARI
Bayram COŞKUNAÇIKLAMA YAPILACAK MI ?
Bütün yazarlar »
 

Haber Merkezi              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Kulis 20 - Denizli Haber - Denizli Siyaset - Denizli Gündem - Denizli Spor - Denizli Ajans sorumlu değildir.