TEPKİ TOPLAYAN İKİ ARSA YİNE GÜNDEMDE

Merkezefendi Belediye Başkanı CHP’li Şeniz Doğan’ın göreve gelmesinin ardından en büyük tepki toplayan iki arsa  imarı hakkında yaptığı oylamalar ve gündem maddesine alması büyük tepkilere yol açmıştı. O arsalar hakkında yapılan itirazlar ise Merkezefendi Belediye Meclis gündeminde yer alacak. Arsaların birisi Belediye Başkanı ve CHP İlçe Başkanını değiştiren arsa olarak anılırken, diğer arsa ise Denizlispor Başkanı Ali Çetin için turizm alanına çevrilen arsa...

01-07-2020 11:40

O ARSA İLÇE BAŞKANI DEĞİŞTİRDİ
Merkezefendi Belediyesi’nde 31 Mart seçimlerinde belediye başkanı seçilen Şeniz Doğan’ın bir arsa imarı yüzünen eski CHP İlçe Başkanı Tolga Varlıker ile arasının açıldığı ve bu yüzden Tolga Varlıker yerine Ali Osman Horzum’u desteklediği iddia ediliyor. Aralarının bozulmasına sebep olan arsa ise Yeni İlçe Başkanı Ali Osman Horzum döneminde ise meclisten geçti.
İddialara göre AK Partili Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu döneminde imar kanunlarına uygun olmadığı gerekçesi ile gündeme dahi alınmayan bir imar değişikliği hakkında, CHP’li Şeniz Doğan alelacele o maddeyi meclis gündemine almak için harekete geçti. Dönemin CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker ise önce grup toplantısından HAYIR kararı çıkması için uzun tartışmalar yaşadığı Şeniz Doğan ile fikir ayrılığı yaşadı.

Daha sonra ise CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker Bu imar değişikliği maddesinin meclis gündeminden çıkarılması için olağanüstü toplantı istedi. Belediye Başkanı Şeniz Doğan ise ısrar ile olağanüstü toplantıya katılmamak istedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’nın da devreye girdiği olay sonrası ise, “Gerekirse grup kararına aykırı davranın, o maddeyi meclis gündeminden çıkartın, eğer disiplin sorunu olursa ben arkanızda dururum” sözlerinin ardından ise Şeniz Doğan gergin bir halde olağanüstü toplantıya katılarak, o imar değişikliği maddesinin gündemden çıkarılmasına tepki gösterse de o madde CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker’in başkanlığındaki grup toplantısında gündemden çıkarıldı.
İLÇE KONGRESİNİ O MADDE BELİRLEDİ
Yaşanan bu gelişmelerin ardından aralarında sert rüzgarların estiği yol arkadaşları Şeniz Doğan ve Tolga Varlıker arası bozuldu ve ilçe kongresinde Şeniz Doğan, Ali Osman Horzum’u destekledi.
Bu desteğinin ardından ise CHP İlçe Başkanı seçilen Ali Osman Horzum’un başkanlığındaki grup toplantısında ilk kararlar arasında ise bu imar değişikliği yer aldı. Merkezefendi Belediye Meclisi’nde AK Parti ve CHP’li meclis üyelerinin oyları ile kabul edilirken, İYİ Parti meclis üyeleri karara itiraz ederken, MHP ise çekimser kaldı.
Madde Merkezefendi Belediye Meclisine sunuldu ve geçmesine rağmen bu hafta ise yapılan itiraz görüşülecek.
O imar maddesi hakkında ise Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın uzun yıllar imar komisyon başkanlığı görevini yürüten AK Partili Meclis üyeliği yapmış olan Kamuran Taştan’ın talebi olduğu iddia edilirken, bu talep yüzünden de  AK Partili Merkezefendi Kurucu Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu ile arasının bozulduğu da iddialar arasında.
MAHKEME KARARINA RAĞMEN
Bu imar değişikliği hakkında AK Partili Merkezefendi Kurucu Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu döneminde konu yargıya  taşınmış ve Belediye olarak davayı kazanan Muhammet Subaşıoğlu bu değişikliği gündeme almamıştı. Mahkeme kararına rağmen bu arsanın tekrar Şeniz Doğan tarafından meclise gelmesi ise büyük tepki topladı .
TURİZM ALANINA ÇEVRİLDİ
Merkezefendi Belediyesi’nde itiraz edilen diğer bir arsa ise Denizlispor Başkanı Ali Çetin’in Denizli Büyükşehir Belediyesi’nden daha önceki yıllarda konut alanı almasına rağmen daha sonra aynı alanın turizm alanına çevrilmesi oldu. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce turizm alanına çevirip daha fazla paraya neden  satmadığı ve bu konuda da kamu zararı oluştuğuna dair de itirazların olduğu öğrenildi.
İmar durumunda turizm alanına çevrilen yer için mahalle sakinleri de otel yapılmasına tepkili. CHP Merkezefendi İlçe Başkanlığı ve İYİ Parti İlçe Başkanlığı da itiraz edenler arasında yer alıyor.
 

Haber Merkezi              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Kulis 20 - Denizli Haber - Denizli Siyaset - Denizli Gündem - Denizli Spor - Denizli Ajans sorumlu değildir.